Grafik Tasarım

Shutterstock’ta Para Nasıl Kazanılır?

Shutterstock katılımcı nedir? Shutterstock ile para nasıl kazanılır?

Yeni Başlayanlar İçin Shutterstock!

Kusursuz fotoğraf ve video düzenleme becerilerine sahip yetenekli bir fotoğrafçıysanız, çeşitli çevrimiçi platformların para kazanmanız için size harika bir fırsat sunduğunu bilmelisiniz .

Sizin için en güzel yer Shutterstock’tur; Ne yaptığınızı biliyorsanız, fotoğraflarınızı ve videolarınızı iyi bir miktar para karşılığında satabileceğiniz en büyük pazarlardan biridir.

Esasen, neredeyse her konuda yüksek kaliteli videolar ve fotoğraflar arayan insanların, sanat eserlerini satmak isteyen yetenekli fotoğrafçılarla buluştuğu bir köprü.

Ancak, Shutterstock’ta para kazanmanın yolu basit değildir. Yoldaki çeşitli tuzaklardan kaçınmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır.

Bu harika stok web sitesinde hızlı para kazanma becerisine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doğru yere geldiniz.

Bu yazıda, Shutterstock’ta nasıl para kazanılacağını açıklayan tüm yönleri ele alacağız .

Shutterstock Nedir?

Shutterstock’ta nasıl para kazanılacağını yanıtlamaya başlamadan önce, platform hakkında biraz daha fazla bilgiye ihtiyacımız var…

Shutterstock, insanların yüksek kaliteli video ve fotoğrafların ticaretini yaptığı küresel bir pazardır. 2003 yılında piyasaya sürüldü ve merkezi New York’ta bulunuyor. Yani, yirmi yıldan az bir süredir faaliyette ve dünyanın her yerinden müşteriler toplamaktadır.

Platform şu anda en az 150 ülkede var ve dijital görüntü lisansları sağlıyor. Shutterstock’un ana amacı, başarılı işlemler yapma bakış açısıyla dijital katılımcılar ve alıcılar arasında bağlantı kurmaktır.

Çalışmalarından biraz para kazanmak isteyen fotoğrafçılar, hesap açıp fotoğraf yükleyebilir ve müşteriler satın aldığında bir komisyon alabilirler.

Shutterstock Nasıl Çalışır ve Katılımcı Hesabı Nedir?

Shutterstock’ta nasıl para kazanılacağını sormadan önce, nasıl çalıştığını bilmemiz gerekiyor…

Shutterstock’ta açabileceğiniz iki tür hesap vardır; müşteri hesabı ve katılımcı hesabı. Katkıda bulunanlar fotoğraflarını ve videolarını yayınlarken, müşteriler satın alacak birini bulmak için onlara göz atar. Ancak makalemiz Shutterstock’ta para kazanmakla ilgili olduğu için, katılımcı hesabına odaklanacağız.

Shutterstock’ta bir katılımcı hesabının kaydedilmesi nispeten basit bir süreçtir. Bu noktadan itibaren para kazanma hedefiniz görünürde olacak. Sadece birkaç harika video ve fotoğraf çekmeniz, bunları siteye yüklemeniz ve sonunda ödeme alabilmeniz için potansiyel bir müşterinin bunları indirmesini beklemeniz yeterlidir. İşte bu kadar!

Bu nedenle, rakipsiz video düzenleme ve yayınlama becerilerine sahip yüksek kaliteli anlık görüntüler için bir gözünüz varsa, bu site kaderinizi değiştirebilir. Siteye göre, olağanüstü ve yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar yayınladığınız sürece anında binlerce ziyaretçi çekmeye ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak, Shutterstock’ta satabileceğiniz üç tür içerik vardır. Bunlar şunları içerir:

Fotoğraf Satışı – JPF formatında ve en az 4MP olduğu sürece sitede fotoğraf ticareti yapabilirsiniz. Yani bunun için yüksek çözünürlüklü iyi bir kameraya ihtiyacınız olacak.

Videolar – Shutterstock’ta video çekimi oluşturmanıza ve satmanıza da izin verilir. Ancak şart, videonun 5 ile 60 saniye arasında olmasıdır. Bu sınırların ötesine geçmemelidir.

Vektörler ve Çizimler – Son olarak, platformda satmak için vektörler ve çizimler de oluşturabilirsiniz. Dosyalarınızı 4MP ve üzeri JPG formatındaki resimlere maksimum 15MB boyutunda EPS formatında gönderin.

Temel olarak, gerekli becerilere sahip olduğunuz sürece bu olağanüstü web sitesinden para kazanmanın çeşitli yolları vardır. Fotoğrafçılık güçlü noktanız değilse, Photoshop ve benzeri diğer araçlarda her zaman çarpıcı vektörler ve illüstrasyonlar oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Kazanç Türleri

Shutterstock’ta dijital içeriğiniz için ödeme almanın çeşitli yolları vardır:

Günlük İndirmeler – Müşteriler, 30 gün içinde fotoğraf indirebilecekleri aylık bir abonelikle devam etme seçeneğine sahiptir. Görseliniz her indirildiğinde 25 sent alırsınız. Ancak, siz daha fazla satış rakamlarına ulaştıkça komisyon 38 sente kadar çıkabilir.

İsteğe Bağlı İndirmeler – Müşteriler, görüntüleri 1 yıllık bir süre içinde indirmelerini sağlayan isteğe bağlı bir abonelik seçebilirler. Bu modelde, her indirme için 1,88 $ alırsınız.

Gelişmiş İndirmeler – Gelişmiş indirme lisansı, müşterilerin ticari kullanım için resimleri indirmelerine olanak tanır ve katılımcı her indirme için ödeme olarak 28 ABD doları alır.

Referans Abonelikler – Burada, müşterileri Shutterstock’a yönlendirerek %20 komisyon alırsınız. Bunu yapmak için Shutterstock’un ortaklık programına katılabilirsiniz.

Tek İndirmeler – Fotoğraflarınız abonelik olmadan tek görsel olarak satılırsa, satış fiyatının %20’sini alırsınız.

Shutterstock’tan Nasıl Ödeme Alırım?

Shutterstock’un katılımcıları için kullandığı üç farklı ödeme yöntemi vardır. Bunlar Paypal, Skrill ve Banka Çekleridir. Elektronik ödeme yöntemlerini seçmeye karar verirseniz, sahip olmanız gereken en az 35 $ iken, Banka çeki yöntemi için minimum 300 $ ‘ dır . Eşiği karşıladıktan sonra sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz herhangi bir yöntemi seçebilirsiniz ve para size aktarılacaktır. Shutterstock’taki kazançlarınız her ayın 1’inde hesaplanır ve iki hafta sonra site içindeki ilişkili bir hesaba aktarılır.

Hesabınızı platforma kaydettikten ve uygun bir profil oluşturduktan sonra, banka veya Paypal bilgilerinizi göndereceğiniz bir bölüm vardır. Ardından profilinizin ayarlar bölümünde tercih ettiğiniz ödeme yöntemini seçersiniz.

Gerekli tüm bilgileri doldurup profilinizi tamamladıktan sonra içerik yüklemeye ve ondan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İnşa ettiğiniz itibar ne kadar iyi olursa, o kadar çok kazanacağınızı unutmayın.

Shutterstock’ta Olmaktan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır?

Shutterstock’ta para kazanmak için muazzam bir potansiyel var, ancak bu doğal olarak gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Milyonlarca diğer katılımcı ile rekabet etmek için fazladan yol kat etmeniz ve iki kat çaba sarf etmeniz gerekecek. Shutterstock aboneliğinizden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki ipuçlarına göz atın:

Anahtar Kelimelerinizi Analiz Edin ve İyi Seçin

Siteye yüklediğiniz fotoğrafların, açıklamalarında kullanmayı seçtiğiniz anahtar kelimelerle alakalı olduğundan emin olun. Daha fazla müşterinin portföyünüzü ziyaret etmesini sağlamak için anahtar kelimelerin son derece pazarlanabilir olması gerektiğini unutmayın.

İlham Bulmak İçin Seyahat Edin

Seyahat etmek, Shutterstock portföyünüze çok çeşitli görseller eklemek için harika bir fırsat sunar. Sitenin müşterileri için heyecan verici olacağını düşündüğünüz bir niş yaratmanız için size ilham verebilecek her türlü insan, öğe, bina, doğa, deneyim, kültür vb. İle karşılaşıyorsunuz.

Diğer Fotoğrafçılardan İlham Alın

Ayrıca platformdaki rakip sanatçılardan ilham alabilirsiniz. Anlatmaya çalıştıkları hikayeleri görmek için portföylerini ziyaret etmeye ve içeriklerine göz atmaya çalışın.

Hangi duyguları ortaya çıkarmaya çalışıyorlar?

Ve bunu yapmak için hangi stratejiyi kullanıyorlar? Onların yöntemlerini işinize dahil etmenin bir zararı olmaz; sadece kopyacı olmamaya dikkat edin!

Tarzınıza Sadık Kalın

Müşterileri fotoğraf tarzınızı beğenmeye ikna etmeye çalışın. Çok ticari ve bulunması kolay resimler göndermenize gerek yok. Tarzınız, sizi öne çıkaran ve platformdaki diğer sanatçılar karşısında size avantaj sağlayan şeydir. Bu size bir niş oluşturmada rehberlik etsin.

Nişinizi Takip Edin

Genellikle Shutterstock’ta başarılı olan fotoğrafçılar, kendi nişlerini bulan ve onu buna göre kullanan kişilerdir. Bu başka hiç kimsenin sunamayacağı bir şeydir; İster farklı bölgelerden gelen kültürel kıyafetler, ister belli bir duyguyu ortaya çıkaran fotoğraflar olsun, sizi zirveye taşıyacak olan budur.

Fotoğrafçılık Tutkunuzu Hatırlayın

Bu işte kalmak için fotoğrafçılık konusunda çok tutkulu olmalısın. Stok fotoğrafçılığın başarısının anahtarı, fotoğrafçılığı sevmektir. Burası, her gün onlarca veya yüzlerce fotoğraf çekmeye, hepsini gözden geçirmeye ve portföyünüze yüklemek için en yüksek kaliteyi seçmeye adanacağınız yerdir.

Bunu her gün yapmak zorunda olmasanız da, tutarlı kalmak için yine de tutkulu olmanız gerekir.

Yaptığınız şeye tutkunuz yoksa, shutterstock’tan nasıl para kazanılacağını sormak anlamsız bir sorudur…

İçerik Pazarlama Trendlerini Araştırmalısınız

En son içerik pazarlama trendleri konusunda kendinizi geliştirmek için araştırma yapın. Rakiplerinizden daha fazla bilgiye sahip olmak için dergiler, bloglar, web siteleri, haberler ve diğer çevrimiçi medyalarda dahil bol bol içerik okuyun.

Günümüzde, içeriğe odaklanan çevrimiçi pazarlama kaynakları, fotoğrafçılar için en etkili medya haline gelebilir.

Yüksek Kaliteli İçerik Yükleme

Kullanabileceğiniz en önemli ipuçlarından biri, tutarlı bir şekilde üst düzey içerik göndermektir. Resimleriniz için rakipsiz bir standart belirleyin ve gönderdiğiniz her resmin standardı karşıladığından emin olun. Bu fotoğrafları her gün eklemeye çalışın ve dosyalarınızda bulduğunuz vasat resimleri görmezden gelin.

Müşterilere Göre Temalar Seçin

Öncelikle platformdaki müşterilerin ihtiyaçlarına göre çekilecek bir tema seçin. En yaygın arama sorgularının ne olduğuna bakın ve bunu göz önünde bulundurarak farklı temaları analiz etmek için zaman ayırın. Talep edildiğini düşündüğünüz bir temayla karşılaşırsanız, kısa bir çekim yapmayı unutmayın.

Otantik Olsun

Bir öğenin fotoğrafını çekerken; İster yiyecek, ister manzara veya hayvan olsun, onları otantik göstermeye çalışın.

Lisanslar

Shutterstock’ta bulunan belirli lisans türleri daha fazla kazanmanıza olanak tanır. Örneğin, gelişmiş lisans, standart lisansa kıyasla size daha fazla kazandırır. Fotoğraflarınız paketler halinde satın alınabilir ve size daha fazla kazanç sağlar. Bu arada, abonelik paketleri en düşük fiyatlara sahiptir; bir görselin her indirilmesinde hesabınıza 0,25 ABD Doları yatırırlar.

Sitede kazandığınız para arttıkça bu oran artar. Shutterstock’ta en çok kazananlar, her görsel indirmesi için 0,33 $ ‘a kadar kazanıyor.

Dahası, ömür boyu kazancınıza ve lisanslarınıza bağlı olarak değişen oranlar alacaksınız, yani geçmişte platformdan sizden daha fazlasını almış olanlara, yalnızca bu gerçeğe dayalı olarak her indirme için genellikle sizden daha yüksek bir ücret kazanacaktır.

En üst seviye 10.000 $ + aralığıdır ve bu, gelişmiş bir lisansla %30 komisyon çekecektir. Birçok kameraman ve fotoğrafçı, içeriklerini doğrudan satarak Shutterstock’tan para kazanıyor.

Yukarıdaki temel ipuçları, Shutterstock’ta daha tatmin edici bir zaman geçirmenize ve uzun vadede size başarı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Platformda portföyünüzü iyileştirmeye çalışırken işaret edilen her şeyi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

İlk 6 Ay Neden Önemlidir?

Shutterstock’ta fotoğraf, video ve vektör satmaya çalıştığınız için, önce platformun arama algoritmasının nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz! Arama algoritması Facebook ve Instagram ile aynı şekilde çalışır.

En son yüklemeniz neredeyse anında müşterilere gösterilecek ve bir kişi tarafından beğenilip indirilirse, site aynı anahtar kelime aramasıyla daha fazla kişiye gösterecektir. Ancak, Shutterstock’un arama sorgularında gösterilen çalışmanızı kimse indirmezse, platform onu ​​arka sayfalara indirecektir. Kısaca ilk altı ay:

Oluşturduğunuz niş ve yüklediğiniz içerik hakkında size bir fikir verecektir. Shutterstock’ta bir ay kadar sürekli yüklemeden sonra herhangi bir indirme alamazsanız , nişi değiştirmeyi ve farklı bir nişe fotoğraf göndermeyi denemek akıllıca olacaktır. Bazı durumlarda, nişiniz belirli mevsimlerde talep üzerine olabilir, örneğin tatillerle ilgili fotoğraflar yayınlıyorsanız, Ocak ayının ortasında değil, Noel ve diğer tatillerde daha fazla indirme bekleyebilirsiniz.

Bu, Shutterstock arama sorgularında görünürlüğünüzü artırmak için çok önemli olabilir.

Bunun nedeni, algoritmanın müşterilere her gün taze içerik sunabilecek aktif ve sürekli bir katılımcı olduğunuzu düşünmesidir.

Milyonlarca stok fotoğraf halihazırda Shutterstock’ta bulunduğu için sitedeki içeriğinizi artırabilir.

Dolayısıyla, ilk altı ay boyunca sürekli olarak içerik yayınlıyorsanız, en az 180 resim yüklemiş olacaksınız. Bu, sitedeki toplam görsel sayısına kıyasla okyanusta bir düşüş olacak olsa da, yeni katkıda bulunanların her gün en az bir satış kazanması için yeterince iyidir.

Siteye fotoğraf çekme ve yükleme alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. Bu, 6 aylık dönüm noktasını geçtiğinizde, alışkanlığı zaman içinde sürdürmenizin daha kolay olacağı anlamına gelir.

Artık ilk altı ayda sizden ne beklendiğini bildiğinize göre, birden fazla bilgiyi takip etmekle uğraşmayın. Bunun yerine, bir nişe odaklanarak başlayın ve bir karar vermeden önce yüklediğiniz içeriğin nasıl performans gösterdiğini görün.

Shutterstock’ta Olmanın Zorlukları

Shutterstock’ta hızlı para kazanma beklentileri şaşırtıcı olmaktan başka bir şey olmasa da, muhtemelen karşılaşacağınız çeşitli zorluklar olduğunu unutmamak önemlidir. Bunlardan bazıları şunları içerir:

Pazar Doymuş

Shutterstock, 16 yıldan daha uzun bir süre önce 2003 yılında kuruldu. Şu anda platformda en az 225 milyon dosya var ve her hafta siteye yüklendiği tahminen 1 milyon dosya daha var. Platformun doygun olduğunu anlamanız için sizden bahsetmeye gerek yok.

Bu, rekabetin kıyasıya olduğu anlamına gelir, bu nedenle içeriğinizin görünür olması için indirilebilir olmasını bırakın, en yüksek kalitede olması gerekir.

Bunun dışında, çalışmanızı arama sonuçlarının en üstüne nasıl taşıyacağınıza dair kesin bir strateji geliştirmelisiniz.

Platformda Çok Fazla Güvende Olursunuz

Shutterstock’ta para kazanmaya başladığınızda, sitenin kurallarına ve politikalarına oldukça bağımlı olduğunuzu göreceksiniz. Örneğin, hisse senedi portföyünüzü oluşturmak için ilk birkaç yılınızı makul ve sabit bir gelir elde etme noktasına kadar harcadığınızı varsayalım.

Shutterstock satışlarınızı ve sıralamanızı etkileyecek şekilde politikalarını değiştirmeye karar verirse, tüm işinizin aniden bir karttan ev gibi çöktüğünü görebilirsiniz.

Para Kazanmanız Biraz Zaman Alır

Genel olarak, pasif bir gelir akışı oluşturmak zaman alır. Bu aynı zamanda Shutterstock’ta para kazanmak için de geçerlidir. Muhtemelen ilk birkaç ay içinde siteden herhangi bir çek almayacaksınız; Şansınız yoksa bu bir kaç yıl bile sürebilir.

Dolayısıyla, kendinizi böyle bir durumda bulmanın ne kadar sinir bozucu olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Sonuç olarak, Shutterstock’taki para hızlı ve kolay gelmiyor; ama gelmeye başladığında, tüm çabaya değer!

Sonuç

İster fotoğrafçı, ister video düzenleyici, ister illüstratör olun, Shutterstock size aklınıza gelemeyecek yerlerde kazanmak için harika bir fırsat sunar. Sıkı çalışma, strateji ve azimle yeteneklerinizden makul miktarda para kazandığınızı göreceksiniz. İçeriğiniz konusunda yaratıcı olabilir ve insanların beğenmesini ve indirmesini sağlayabilirseniz, bu Shutterstock ile harika bir para kazanma ilişkisinin başlangıcı olacaktır!