Grafik Tasarım

Instagram’da Takipçi Arttırma ve Markanızı Oluşturmak İçin 8 Adım

Her şeyin dijitalleştiği günümüz dünyasında, markanızı oluşturmak ve tanıtmak kolay olmalıdır. Instagram’da Takipçi Arttırma bunun en kolay yollarındandır fakat bunu yapmak pek kolay değil.

Öncelikle kendi başınıza veya bir web geliştirme hizmeti kullanarak markanız için bir web sitesi oluşturmalısınız. Ardından, markanızın varlığını hedef kitlenize ulaşacak sosyal medya platformlarında oluşturmanız gerekir.

Birçok marka için, bu fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram ilk seçenektir. Instagram, geniş bir kitleyi ürün veya hizmetlerinizle başarılı bir şekilde bağlama ve markanız etrafında bir topluluk oluşturma potansiyeline sahiptir. Ancak, sahip olduğunuz tüm fotoğrafları göndermek veya bir fotoğraf çekimi yapmak kadar basit değildir.

Instagram Takipçi Arttırmanın ve Marka Oluşturmanın 8 Adımı

1. Araştırma ve Strateji

Bir şeye başlamadan önce pazarlama fikirlerinizi geliştirmek her zaman çok önemlidir. Bunun için bir Instagram pazarlama stratejisi geliştirmeniz ve iş stratejinizle ve hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlamanız gereken çok sayıda beyin fırtınası yapmanız gerekir.

İyi tanımlanması gereken belirli faktörler şunlardır:

1-1. Hedefler

Kesin hedeflere sahip olmadan sosyal medya tanıtımınızdan başlamak hem zaman hem de paraya mal olabilir.

Diğer tüm sosyal medya platformları gibi, Instagram’da takipçilerinizi  web sitenize yönlendirdiğinizde marka bilinirliği oluşturabilir. Bunu başarmak için Instagram’da marka tanıtımı hedeflerinizi belirlemeniz gerekecek.

Hedeflerinizin spesifik ve ulaşılabilir olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Instagram trafiğinden sitenize belirli sayıda takipçi, beğeni, yorum, ziyaretçi hatta site dönüşümleri elde etmek bunun en büyük göstergesidir. Bunun için Google Analytics’i kullanabilir ve ziyaretçi kaynaklarınızı görebilirsiniz.

1-2. Hedef Kitle

Pazarlama için herhangi bir aracı kullanmak gibi, her biriyle hangi pazar segmentini hedeflediğinizi bilmeniz gerekir. İşletmenizin hedef kitlesinin, yani ürününüzü veya hizmetinizi gerçekçi bir şekilde satın alacak kişilerin özelliklerini zaten bilmelisiniz. İpucu: Çoğunlukla Instagram 40 yaşın altındaki insanlar arasında popülerdir.

Doğrudan rakiplerinizin takipçilerine göz atın ve muhtemelen hedef kitlenizi bulacaksınız. Takipçilerini takip etmek ve sizi takip etmelerini veya en azından işletme sayfanızdan geçmelerini ummak isteyebilirsiniz.

Kitlenizin kim olduğunu öğrendikten sonra, her şey buna göre hizalanacaktır.

1-3. Rakip Araştırması

Her zaman başkalarından öğrenirsiniz. Bu nedenle, bu adım için rakiplerinizin kim olduğunu bilmeniz gerekir. Onların, paylaşımlarını ve takipçilerini inceleyin. Hangi paylaşımlarının daha fazla etkileşim kurduğunu, ne tür içerikleri yayınladıklarını, hangi hashtag’leri kullandıklarını veya başka bir şey, içeriğinizi öne çıkarmak ve etkili bir şekilde bir marka topluluğu oluşturmak için size yardımcı olacaktır. Bunları not almayı unutmayın.

Sadece rakiplerinizle aynı kullanıcı tabanını hedeflediğinizi unutmayın. Oyuna hakim olduğunuzda, markanızı rakiplerinizden daha iyi tanıtabileceksiniz.

1-4. İçerik Stratejisi

Instagram varlığınızın en önemli yanı, kitleniz için işletme sayfanıza hangi içeriği yayınladığınızdır. (Lütfen “takipçiler” yerine “kitle” kelimesine dikkat edin, çünkü içeriğe sayfanızı kimin izlediğinden bağımsız olarak herkes erişebilir.)

İçeriğiniz görsel veya metin olabilir. Ancak, etkileşimi artıracak türde bir içerik yayınlamalısınız. Yine, rakip araştırmanız sırasında, takipçilerinin ilgilendiği belirli bir içerik türüne rastlamış olabilirsiniz. İyice analiz edin, ona uyum sağlamaya çalışın ya da yaratıcılığınızı ve benzersizliğinizi getirin.

Rakiplerinizi incelemenin yanı sıra, kullanıcılarla etkileşime giren ve markanızın kimliğiyle yakından uyumlu olan trendleri araştırmanız gerekir. En önemlisi, içerik stratejinizin bir parçası haline getirebileceğiniz hashtag’leri aramanız gerekecektir.

Süreci sizin için kolaylaştırmak için içerik takviminizi oluşturabilir ve buna göre planlayabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak en iyi sosyal medya araçlarına göz atın .

1-5. Ürün Fotoğrafçıları İle Anlaşın

Bu adım tamamen isteğe bağlıdır. Ancak rakiplerinize üstünlük sağlamak istiyorsanız, bir ürün fotoğrafçısı kiralayın veya iyi bir profesyonel kamera edinin. Bugünlerde Instagram tamamen görsel araçlarla ilgili. Düşük kaliteli görüntü ve videolarla yüksek katılım oranları bekleyemezsiniz. Ayrıca, yüksek kaliteli ve düşük kaliteli görüntülerin tutarsız bir karışımını da gönderemezsiniz. Yalnızca markanız hakkında kötü bir izlenim yaratacaktır.

Profesyonel bir kamera veya fotoğrafçı kullanma imkanınız varsa, bunu yapın. Özellikle rakipleriniz de aynısını yapmıyorsa, markanıza anında bir destek sağlayacaktır.

2. İçerik Stili ve Tema

Daha önce sayısız kez duymuş olabileceğiniz gibi, Instagram tamamen görsellerle ilgilidir. Bu yüzden Instagram’da Takipçi Arttırmada kendi görsel kimliğinizi oluşturmak gerçekten gereklidir. Bazı işletmelerin düzenli olarak yayın yapsalar bile yalnızca düşük kaliteli görseller kullandığını görebilirsiniz. Muhtemelen yayınlarının katılım ve erişimin düşük olduğunu da göreceksiniz. Markanızın Instagram’daki potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için güçlü ve tutarlı görsellere sahip olmanız gerekir.

Önce Instagram kitlenizle paylaşmak istediğiniz içeriği düşünmeniz gerekir. Örneğin, bir B2B E-Ticaret  şirketiyseniz ve hizmet sunuyorsanız, müşteri yorumları, ofis yaşam tarzınız, şirket başarıları ve çalışan başarıları gibi içerikleri paylaşabilirsiniz.

Artık içeriği anladığınıza göre, daha sonra tutarlı olması ve marka kimliğinizi gerçekten yansıtması gereken temayı düşünmeniz gerekiyor. Düz renkler, desenler, görüntünün boyutu, belirli bir stil ve / veya farklı yazı tiplerinin bir kombinasyonu olabilir. Ayrıca, görsellerinizin veya videolarınızın, görsellerinizin yüksek kalitede olması gerektiğini de unutmamalısınız. Görsel kimliğiniz ve logonuz diğer tüm sosyal medya platformlarınızda tutarlı olmalıdır.

Bir tema, yazı tipi ve mizanpaj yapmaya karar verdiğinizde, Adobe Illustrator veya Canva gibi programları kullanarak şablonlar tasarlayabilirsiniz . Illustrator, şablonlarınızı özel olarak tasarlamanızı ve fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmenizi sağlar. Canva daha az esnektir, bunun yerine çok çeşitli hazır şablonlar ve desenler sunar.

Unutmayın, planlama yapmadan ve tutarlı bir görsel kimliğe sahip olmamak takipçilerinizi şaşırtacaktır. Bonus ipucu: Akıllı telefonunuz işinizi halledecek olsa da, Instagram feed’inizde gerçekten yüksek kaliteli içerik paylaşmak istiyorsanız, daha önce belirtildiği gibi profesyonel bir kameraya yatırım yapmanız veya bir fotoğrafçı kiralamanız gerekir.

3. Akıllı Hashtagler + Markalı Hashtagler

Instagram’ın görsellerin ardındaki ikinci en önemli özelliği hashtag’lerdir. Çoğu marka, altyazılarına ve Instagram hikayelerine koydukları hashtag’ler aracılığıyla keşfedilir. Sizi takip etmeyen Instagram kullanıcılarının yayınlarında bu şekilde görünebilirsiniz. Bu nedenle, hashtag’lerin sunduğu fırsatları kaçırmamaya dikkat edin.

Instagram kullanıcılarını sayfanıza getirmek ve ürünlerinizi görüntülemelerini sağlamak için, yalnızca trend olan değil, aynı zamanda marka kimliğiniz ve sunduğunuz ürün veya hizmetlerle de uyumlu akıllı ve yaratıcı hashtag’ler bulmanız gerekir. Potansiyel olarak kullanabileceğiniz hashtag’ler hakkında tamamen bilginiz yoksa rakiplerinizi kontrol edin. Hangi hashtag’leri kullandıklarına bakın.

Ayrıca, takipçi arttırmak için kitlenizin ürün / hizmetlerinize kolayca erişebileceği bir markalı hashtag (ler) de oluşturabilirsiniz. Ayrıca, yayınlarınızın daha fazla kişinin Instagram yayınında görünmesi için içeriğinizdeki bir nedeni, eğilimi veya konumu hedefleyen diğer markalı hashtag’leri kullanabilirsiniz.

İdeal olarak yazı başına 15 hashtag kullanmalısınız, ancak Instagram 30’a kadar kullanmanıza izin veriyor. Kaç tane kullanırsanız kullanın, trend olan veya markalı olan hashtag seçiminiz konusunda akıllı olmanız gerekir. Altyazılarınızı ve hashtag’lerinizi, görsel içeriğinizin üzerine çıkmayacak ve ilk bakışta kitleniz için çok zor olmayacak şekilde dengelemeniz gerekir.

4. Instagram Hikayeleri + Instagram Canlı Yayını

Genellikle Instagram Hikayesi yalnızca 24 saat görünür kalır. Ancak, kaydetmek istiyorsanız veya müşterileriniz öykülerinizi daha sonra görüntülemek istiyorsa, vurgulamalar bölümü oluşturabilirsiniz. Sadece bu değil, Instagram Hikayeleri görsellerinizle daha yaratıcı olmanızı sağlar.

Görüntüleyenlerinizi etkileşimde tutmak için çıkartmalar ekleyebilir, resimlere yazı yazabilir, çizebilir, anketler yapabilir, sorular sorabilir, derecelendirmeler alabilir ve GIF’ler kullanabilirsiniz. Ayrıca, markanızın sayfasında, müşteri sorularına müşteri hizmetleri temsilcisine bağlanmadan ve bekletmeden gerçek zamanlı olarak yanıtlayabileceğiniz “bize sor” oturumları düzenleyebilirsiniz.

Instagram Canlı yayını da 24 saat görünür kalacak ancak işiniz bittiğinde kaydedilemez. Ancak markanız izleyicilerinizden otorite ve sadakat kazanır. Kameranın arkasındaki markanın müşterilerine eşit şekilde yatırım yaptığını bilecek ve onlara “sahte” hizmet veya ürünleri ile ihanet etmeyecek olduğunu bilmeli. Daha büyük bir görüntüleme çekmek için canlı yayına başlamadan önce takipçileriniz için bir duyuru yayınlaya bilirsiniz.

Videonuzun 24 saatten daha uzun süre görüntülenmesini istiyorsanız, Instagram’ın başka bir yeni özelliğini kullanabilirsiniz: IGTV (Instagram TV). IGTV’ye 1 dakikadan uzun videolar yükleyebilirsiniz. Ayrıca, bu videonun belirli bir bölümünü haber akışınızda paylaşma seçeneğiniz vardır veya bunu Instagram Hikayelerinize bağlayabilirsiniz.

Her üç özellik de ekstra efekt için filtreler uygulamanızı sağlar.

Hikayelerinize, canlı yayınınıza ve IGTV’nize bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutursanız, çabalarınızın boşa çıkacağını unutmayın. Örneğin, takipçilerinize web sitenize gitmelerini, abone olmalarını veya bir yarışmalara katılmalarını söylediğinizden emin olun.

5. İşbirliği Yapın

Instagram’da Takipçi Arttırma yazımızın İlk dört adımdan geçtikten sonra, becerilerinizin yattığı yerdeki işbirliklerine bakın. İnsanlarla kolayca iletişim kurmak için bir yeteneğiniz varsa, diğer takipçileri yüksek kişiler ile ortaklık kurarak marka otoritesi oluşturabilirsiniz.

Ortaklık kurduğunuz kişinin takipçileri, takip ettiği kişiye güven ve sadakatlidir. Bu yüzden onları akıllıca seçin ve sabırlı olun. İşbirliğiniz sadece markanız için otorite yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda size takipçileri de getirecektir.

6. Topluluğunuzu Oluşturun

Ne kadar büyük veya küçük olduğuna bakılmaksızın Instagram topluluğunuzu oluşturmak, markanızı tanıtmak için çok önemlidir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde takipçi kazanmak, çok zaman ve özveri gerektirecek. Yorumlar ve doğrudan mesajlar aracılığıyla kitlenizle etkileşim kurmak için zaman ayırmanız gerekir.

Kendi güvenilir topluluğunuzu kurduktan sonra, takipçileriniz gönderilerinizi sizin adınıza yayacak ve işinizi kolaylaştıracaklardır.

7. Tutarlı Olun

Instagram’da Takipçi Arttırma ve marka varlığının oluşturulmasında sıklıkla unutulan bir diğer önemli faktör tutarlı olmaktır. Gönderilerinizin zamanlaması katılım oranınızı etkileyebilir, bu nedenle kitleniz için hangi sıklığın, haftanın günlerinin ve günün saatlerinin en iyi sonucu verdiğini öğrendikten sonra, bir programa sadık kalın.

Haftada üç kez yayın yapmak, günlük olmasa bile en uygunudur. İçeriğinizi, geride kalmamanız için planladığınızdan emin olun.

Unutmayın, tutarlılık önemlidir!

8. İlerlemenizi Takip Edin

İlerlemenizi takip etmiyorsanız marka varlığınızı Instagram’da oluşturmak için tüm adımları izlemenin amacı nedir? Yayınlarınızın katılımını ve takipçilerinizi en az haftada bir kez değerlendirmek gerçekten önemlidir. Size neyin lehinde çalışıp neyin işe yaramadığı hakkında daha iyi bir fikir verecektir.

Instagram Insights’ın yardımıyla yayınlarınızı, reklamlarınızı ve Instagram Hikayelerinizi, yorumlar, beğeniler, takipçiler, trafik ve satışlarla birlikte takip edebilirsiniz. Ayrıca, ilerlemenizi takip etmenize yardımcı olabilecek bir dizi başka sosyal medya analiz aracı da bulunmaktadır.

Sizin için en iyi olanı öğrendikten sonra, stratejinizi buna göre değiştirin.

Son Düşünceler

Bu makalede belirtilen tüm adımları izlerseniz markanız çok fazla görünürlük kazanacaktır. Kitleniz tarafından görüldükten sonra, markanızı Instagram’da tanıtmak eğlenceli ve basit hale gelecektir.

Şüphesiz, Instagram gelecekte markanızı oluşturmanıza yardımcı olacak yeni özellikler sunacak, bu nedenle gelişmeler ve trendlerden haberdar olun.

Bu adımları izleyip izlemediğinizi ve markanız için ne gibi etkileri olduğunu bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın.