Grafik Tasarım

Grafik Tasarım & Grafiker Nedir?

grafik tasarım nedir

Grafik Tasarım

Grafik tasarım, yaratıcılığın bir simgesi olan ve bugüne dek elinize aldığınız birçok broşürde, kitapta veya belki de dergilerde karşınıza çıkan zenginleştirilmiş görsellerdir. Aynı şekilde web ortamında gezinirken denk geldiğiniz sitelerin çoğunda, Logo tasarımlarında veya afişlerde mevcut olan çizimler, yazılar ve görseller de gözünüze mutlaka ilişmiştir. Yapılan bu tasarımlar elbette ki grafik tasarım uygulamaları ile bir grafik tasarımcısı tarafından ele alınarak üretiliyor.

Grafik Tasarım (Graphic Design) Nedir?

Günümüzde bu meslek ile bir mesaj (ileti), yazı yoluyla ya da görsel olarak hedef kitleye iletilmektedir. Bu görsel tasarımlar arasında 2D (2 boyutlu) veya 3D (3 boyutlu) Logolar, afişler, animasyonlar, dergiler, kitaplar ve birçok dijital tasarım daha yer alabilir. Kısacası bu tüm tasarımların yapıldığı ve kişinin hayal dünyası ile yaratıcılığını ortaya koyduğu alana grafik tasarım denir. Aynı zamanda grafik tasarımın içerisinde önemli olan birkaç öğe de bulunuyor. Bu öğeler; denge, yakınlık, ölçeklendirme, hareket, vurgulama, hizalama ve karşıtlıktır.

Grafik Tasarımın Amacı Nedir?

Hayal gücü ile hem dijital hem de basılı ortamlarda tasarımı gerçekleştirilen materyalleri, sözel veya görsel haliyle hedef kitleye bir mesaj olarak iletmek grafik tasarımın en önemli amacıdır. Bu amaç doğrultusunda daha çok reklam amaçlı kullanım oldukça etkili oluyor. Örneğin; bir kişi, şirket çalışanları ya da ofis yöneticileri gibi birçok kişinin işinde kendilerini ifade edebilecekleri, mesajlarını görsel olarak alıcıya açıkça iletebilecekleri ve iş güçlerini arttırabilecekleri tasarımları üretmek amacıyla da kullanılabiliyor.

Grafik Tasarım ile Neler Yapılabilir?

Sanatsal bir faaliyet olarak da yoğun ilgi gören grafik tasarım, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu tasarım sayesinde birbirinden anlamlı ve işlevsel tasarımlar üretebilirsiniz. Eğer hayal gücünüz varsa bu meslek tam da size göre olabilir. Peki, grafik tasarım ile neler yapılıyor?

 • Karikatür, Logo tasarımları, Web site arayüz tasarımı,
 • Kurumsal kimlik tasarımı,
 • İnfografik, serigrafi, gravür, tipografi vb.
 • İllüstrasyon, 3D (3 boyutlu) çizimler,
 • İç mimari ile ilgili tasarımlar,
 • Vektörel çizimler, animasyonlar vb.
 • Katalog, broşür, dergi, afiş vb. gibi tasarımlar,
 • Kartvizit, takvim, magnet ve pano tasarımları

Kurumsal Tasarım

Kurumsal Tasarım

Kurumsal tasarım bir şirketin görsel kimliği ile ilgilidir. Markanın logosu gibi bir şirket kimliğini oluşturan herhangi bir görsel unsur, kurumsal tasarımla ilişkilendirilebilir.

Pazarlama ve Reklam Tasarımı

Pazarlama ve Reklam Tasarımı

Muhtemelen en çok bilinen grafik tasarım türlerinden biri pazarlama ve reklamcılık. Çoğu insan grafik tasarımı düşündüğünde, büyük olasılıkla pazarlama ve reklam tasarımı düşünüyorlar. Sosyal medya grafikleri, dergi reklamları, reklam panoları, broşürler, e-posta pazarlama şablonları ve içerik pazarlama yaygın olarak kullanılır.

Yayın Tasarımı

Yayın Tasarımı

Yayın tasarımı geleneksel olarak baskı ortamına atıfta bulunur. Ancak yine de, neslimizin sürekli dijitalleşmesi ile dijital yayıncılığa geçmiştir. Yayın tasarımcılarının, tipografinin ve çizimlerin zevkle birleştirilerek mümkün olan en iyi sonucu elde etmesini sağlamak için editörler ve yayıncılarla yakın işbirliği içinde çalışması gerekir. Yayın grafik tasarımlarına örnek olarak kitaplar, gazeteler, bültenler , dergiler ve e-Kitaplar verilebilir.

Ambalaj Tasarımı

Ambalaj Tasarımı ve grafik tasarım nedir

Yeni bir ürün satın aldığınızda, büyük olasılıkla ürünü dağıtım veya satışa hazırlamak için kullanılan bir etiket, çıkartma veya ambalaj gibi görsel bir öğeye sahiptir; bu elemanlar ambalaj tasarımcıları tarafından oluşturulur. Bu tasarımcıların, başarılı ürün pazarlaması için pazardaki mevcut eğilimlerin farkında olmaları çok önemlidir.

Video – Animasyon Tasarımı

Video – Animasyon Tasarımı

Video – Animasyon Tasarımı, grafik tasarımın bir alt kümesidir. Bu, animasyon, video oyunları, uygulamalar, GIF’ler, web sitesi özellikleri, vb. içerebilir. Bu, teknolojik ilerlemelerin tasarımcıların yeni ortamları keşfetmesine izin verdiği için grafik tasarımda biraz yeni bir alandır.

Web Tasarımı

Web Tasarımı

Web tasarımı mutlaka bir tür grafik tasarım olmasa da, grafik tasarım web tasarımının bir öğesidir, bu yüzden burada bahsetmeye değer. Neden? Çünkü web tasarımcıları, kullanıcı dostu, hoş bir web tasarımı oluşturmak için düzen, resimler ve tipografi gibi çeşitli tasarım öğelerini dikkate almalı ve birleştirmelidir. Yani, bir web sitesini kendi başınıza nasıl yapacağınızı anlayamıyorsanız, bir web tasarımcısına ulaşmaya değer. Web tasarımı da bir sonraki bölüme gireceğim UX ve UI tasarımı ile yakından bağlantılıdır.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı

UX ve UI Tasarımı

UX tam olarak nedir? Kullanıcı deneyimi tasarımı olarak da bilinen UX tasarımı, tahmin ettiğiniz gibi kullanıcı deneyimini geliştirmekle ilgilidir. Bu özel tasarım, kullanıcıların etkileşimde bulunduğu tasarım öğelerinin yapısına ve mantığına odaklanır. UX tasarımcıları, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak amacıyla bir ürünün kullanılabilirliğini, erişilebilirliğini ve kullanıcıların ürünle olan hoş etkileşimini geliştirmek için çalışır.

UI Tasarımı veya Kullanıcı arayüzü tasarımı, bir tasarımın etkileşimli öğeleriyle ilgilidir. Bu tür tasarım kullanıcıların ihtiyaçlarını iyi anlamayı gerektirir, çünkü kullanıcıların cihazda ne yapması gerektiğini tahmin etmeye ve arayüzün bu eylemleri mümkün kılan unsurlara sahip olmasını sağlamaya odaklanır. Bu öğeler, açılır listeler, geçişler, breadcrumbs, bildirimler, ilerleme çubukları vb. şeyleri içerir.

UX ve UI tasarım nedir detaylarıyla anlattığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz; https://tasarimdestek.com/ui-ve-ux-tasarim-nedir/

Popüler Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

grafik tasarım nedir ve araçları

Artık ne tür işlerin ve uzmanlıkların olduğunu bildiğinize göre, işin yapılmasına yardımcı olan grafik tasarım araçlarını tanımak yararlı olacaktır. Tasarımcıların kullandığı en temel ve en ucuz araçlardan biri bir eskiz defteri. Grafikerler, süreci tamamlamak için bir bilgisayara dönmeden önce genellikle kağıt üzerinde fikirleri veya kaba taslakları çizer.

Bununla birlikte, bugünün dijital ikliminde bilgisayarlar ve tasarım yazılımı esastır. İhtiyacınız olan bilgisayar tercihe bağlıdır ve fikir edinebilmek için grafikerler için laptop önerileri yazımıza göz atabilirsiniz, ancak yazılım söz konusu olduğunda Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi Adobe ürünleri grafik tasarım dünyasının ana unsurlarıdır. Yeni başlıyorsanız ve Adobe ürünlerinin sıklıkla taşıdığı yüksek fiyat etiketine bağlı kalmak istemiyorsanız, GIMP gibi benzer ücretsiz açık kaynaklı yazılım, temelleri öğrenmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Grafik Tasarımcı (Grafiker)

grafik-tasarimci-grafiker

Grafik tasarımcıların nihai amacı, iş anlaşması yaptıkları kuruluşları tanınır ve öne çıkarmaktır. Çeşitli medyaları kullanarak, reklam ve promosyonlarda kullanılacak belirli bir fikri veya kimliği iletirler. Bu ortamlar arasında yazı tipleri, şekiller, renkler, resimler, baskı tasarımı, fotoğrafçılık, animasyon, logolar ve reklam panoları bulunur. Bu nedenle, her grafik tasarımcı bir görsel düşünür, problem çözücü ve iletişimcidir. Her grafik tasarımcı, belirli iletişim zorluklarını çözme ve belirli yaratıcı sonuçlar elde etme göreviyle görevlendirilir.

Grafik Tasarımcı Kime Denir?

Grafik tasarımcı; grafik tasarımı alanında uzmanlaşmış, web site arayüz tasarımlarını yapabilen, reklam afişleri ve görselleri hazırlayabilen, Banner ve oyun tasarımları gibi dijital ortam tasarımlarını yapabilen kişiye grafik tasarımcı (grafiker) denir. Bunlara ek olarak grafik tasarımcılar; kitap, Logo tasarımları, dergi, broşür, katalog vb. gibi basılı materyalleri de hayal güçleri ile profesyonel bir şekilde üretebilmektedirler.

Dijital ortamı etkin şekilde kullanabilen grafikçiler, yenilikçi, özgür ruhlu ve yaratıcı olmaktadırlar. Bu yaratıcılıkları sayesinde neredeyse birçok grafik tasarım uygulamasını ve programlarını profesyonel olarak verimli bir şekilde kullanırlar. Ayrıca bir sürü sektör için de iş imajlarını güçlendirebilecekleri reklam tasarımlarını hazırlayabilirler.

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

grafik-tasarimci-nasil-olunur

Yapılan bilimsel araştırmalara göre grafik tasarımcı olmanın ilk yolu 4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olmak ve bu mesleğin diplomasını almış olmaktan geçiyor. Bu bölümden mezun olmanız durumunda resmi olarak kurumsal sektörlerde kendi işinizi icra edebilirsiniz. Tabi ki özel sektörlerin belli bölümlerinde de hizmet vermeniz mümkün.

Grafik tasarımcısı olmak istiyorsanız öncelikle bu mesleğin eğitimini almalısınız. Eğer üniversite okumak istemiyorsanız ya da okuyacak durumunuz yoksa eğitim için başka yolları da izleyebilirsiniz. Mesela üniversite dışında grafik tasarım üzerine eğitim veren sektörleri araştırabilirsiniz. Ancak sadece eğitim almakla sınırlı kalmamalı kendinizi bu alanda geliştirmek için çaba sarf etmelisiniz.

Eğitiminizle paralel olarak grafik tasarım kursları alabilir veya öğrendiklerinizi pekiştirecek uygulamaları sürekli olarak tekrar ederek üretkenliğinizi genişletebilirsiniz.  Ayrıca İdeal Bir Grafik Tasarımcı Olmanın Yolları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

grafik-tasarimci-maaslari

Grafik tasarımcılar alanlarında uzmanlaştıktan sonra birçok sektörde hizmet verebilirler. Önde gelen hizmet sektörlerinden biri olan reklam şirketlerinin afişlerini tasarlayabilir ve bir hizmet sektörünün kendi reklamını yapabileceği el broşürlerini tasarlayabilir. Kısacası reklam sektörü için önemli bir konumda olan grafikçiler, bu sektör gibi daha birçok alanda önemli bir yerdedirler. Peki, grafik tasarımcıları başka neler yapar?

 • Kendisine verilen konu ile ilgili geniş bir araştırma yapar ve edindiği bilgiler eşliğinde yapacağı tasarım ile ilgili fikirler üretmeye başlar.
 • Konu ile ilgili ana bir tema oluşturur.
 • Konuya ilişkin kavramlar oluşturur ve bu kavramlarla uygun olacak görsellere yer vererek tasarımını yapar.
 • Grafik uygulamaları başta olmak üzere birden çok uygulama için estetik düzenlemeler yapabilir ve düzenlemeler yaparak denetlemeler de sağlayabilir.
 • Basılı materyaller denetleyebilir, televizyon ve internet gibi dijital ortamlarda yayınlanacak olan materyallerin tasarımını basım ve yayın aşamasında da takip edebilir ve hatta denetleyerek sonuçlandırabilir.

Grafik Tasarımcı Maaşları Ne Kadar?

Grafik tasarımcısı olmak isteyenlerin en çok da merak ettikleri konu mesleği icra ederken alabilecekleri maaş ücretidir. Sizlerde tahmin edersiniz ki günümüzde önemli bir yere sahip olan bu mesleğin ve mesleği icra eden tasarımcıların hak ettikleri maddi desteği gördüğünü rahatlıkla söylenebilir. Yani kısacası neredeyse birçok alanın göz bebeği olan grafik tasarımcıları, iyi ve profesyonel bir iş yaptıkları takdirde 3 bin TL ve 10 bin TL arasında maaş alabilmektedirler.

Bazı Ünlü Grafik Tasarımcılar (Grafikerler)

01. Chip Kidd

02. Rob Janoff

03. Peter Saville

04. Michael Bierut

05. Massimo Vignelli

06. Jonathan Barnbrook

07. Kate Moross

08. Carolyn Davidson

09. George Lois

10. Saul Bass

11. Morag Myerscough

12. Lindon Leader