Grafik Tasarım

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir Ne İş Yaparlar; Görsel ve metinsel içerik ile fikir ve deneyimleri planlama, bir mesajı iletme sanatı ve uygulamasıdır. Marka bilinci oluşturma, kartvizitler, afiş – postal, logolar veya reklamlar gibi ticari veya kurumsal markaların tüm eserlerini görsel bir sistemle bütünleştirir. Bu işi yapan kişilere grafiker denilmektedir. İyi bir grafiker olmanın yollarını ayrıca anlatmıştık.

Grafik tasarım, tek bir pul tasarımından, ulusal firma logosu gibi büyük ölçeklerde olabilir. Bir kerelik veya sınırlı sayıda basılan kitap veya sergi tasarımları gibi az sayıda insanı hedefleyebilir veya uluslararası haber kuruluşlarının içeriği gibi milyonlarca kişi tarafından görülebilir. Ticaret, eğitim, kültür veya politika gibi herhangi bir amaç için olabilir.

grafik tasarım nedir

 

Grafik Tasarımın Temelleri

Grafik tasarımın anlamını daha iyi anlamak için tasarımı oluşturan unsurların ve ilkelerin farkında olmak önemlidir. Öğeler görsel olarak çarpıcı ve etkili tasarımlar oluşturmak için birbirleriyle birlikte veya karşıt olarak kullanılır.

Grafik Tasarım Öğeleri Şunlardır;

Font, Renk, Hat, Şekiller, Boyut, Doku.

Grafikerleri, tasarımın etkili bir kompozisyon elde etmesine yardımcı olan bir dizi kılavuz olan tasarım ilkelerine de bağlı kalırlar. Bu temel ilkeler, iş parçası için denge ve istikrar yaratmaya yardımcı olur.

Grafik Tasarım İlkeleri Şunlardır;

Denge – Oran, Kontrast, Vurgu.

Grafik Tasarım Nedir; Tasarımın Dalları

30 yıl önce birisinden grafik tasarım nedir deseydiniz, yanıtları muhtemelen dergiler, film afişleri ve reklamlar gibi baskı ile ilgili örneklere odaklanmış olurdu.

Günümüzün en önemli grafik tasarım örneklerinden bazıları, teknolojideki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Zamanla tasarım çok yönlü hale geldi. Genel konsept farklı alanlardan ve uzmanlıklardan oluşur.

Kurumsal Tasarım

Kurumsal Tasarım

Kurumsal tasarım bir şirketin görsel kimliği ile ilgilidir. Markanın logosu gibi bir şirket kimliğini oluşturan herhangi bir görsel unsur, kurumsal tasarımla ilişkilendirilebilir.

Pazarlama ve Reklam Tasarımı

Pazarlama ve Reklam Tasarımı

Muhtemelen en çok bilinen grafik tasarım türlerinden biri pazarlama ve reklamcılık. Çoğu insan grafik tasarımı düşündüğünde, büyük olasılıkla pazarlama ve reklam tasarımı düşünüyorlar. Sosyal medya grafikleri, dergi reklamları, reklam panoları, broşürler, e-posta pazarlama şablonları ve içerik pazarlama yaygın olarak kullanılır.

Yayın Tasarımı

Yayın Tasarımı

Yayın tasarımı geleneksel olarak baskı ortamına atıfta bulunur. Ancak yine de, neslimizin sürekli dijitalleşmesi ile dijital yayıncılığa geçmiştir. Yayın tasarımcılarının, tipografinin ve çizimlerin zevkle birleştirilerek mümkün olan en iyi sonucu elde etmesini sağlamak için editörler ve yayıncılarla yakın işbirliği içinde çalışması gerekir. Yayın grafik tasarımlarına örnek olarak kitaplar, gazeteler, bültenler , dergiler ve e-Kitaplar verilebilir.

Ambalaj Tasarımı ve grafik tasarım nedir

Ambalaj Tasarımı

Yeni bir ürün satın aldığınızda, büyük olasılıkla ürünü dağıtım veya satışa hazırlamak için kullanılan bir etiket, çıkartma veya ambalaj gibi görsel bir öğeye sahiptir; bu elemanlar ambalaj tasarımcıları tarafından oluşturulur. Bu tasarımcıların, başarılı ürün pazarlaması için pazardaki mevcut eğilimlerin farkında olmaları çok önemlidir.

Video – Animasyon Tasarımı

Video – Animasyon Tasarımı

Video – Animasyon Tasarımı, grafik tasarımın bir alt kümesidir. Bu, animasyon, video oyunları, uygulamalar, GIF’ler, web sitesi özellikleri, vb. içerebilir. Bu, teknolojik ilerlemelerin tasarımcıların yeni ortamları keşfetmesine izin verdiği için grafik tasarımda biraz yeni bir alandır.

Web Tasarımı

Web Tasarımı

Web tasarımı mutlaka bir tür grafik tasarım olmasa da, grafik tasarım web tasarımının bir öğesidir, bu yüzden burada bahsetmeye değer. Neden? Çünkü web tasarımcıları, kullanıcı dostu, hoş bir web tasarımı oluşturmak için düzen, resimler ve tipografi gibi çeşitli tasarım öğelerini dikkate almalı ve birleştirmelidir. Yani, bir web sitesini kendi başınıza nasıl yapacağınızı anlayamıyorsanız, bir web tasarımcısına ulaşmaya değer. Web tasarımı da bir sonraki bölüme gireceğim UX ve UI tasarımı ile yakından bağlantılıdır.

UX ve UI Tasarımı

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı

UX tam olarak nedir? Kullanıcı deneyimi tasarımı olarak da bilinen UX tasarımı, tahmin ettiğiniz gibi kullanıcı deneyimini geliştirmekle ilgilidir. Bu özel tasarım, kullanıcıların etkileşimde bulunduğu tasarım öğelerinin yapısına ve mantığına odaklanır. UX tasarımcıları, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak amacıyla bir ürünün kullanılabilirliğini, erişilebilirliğini ve kullanıcıların ürünle olan hoş etkileşimini geliştirmek için çalışır.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı

UI Tasarımı veya Kullanıcı arayüzü tasarımı, bir tasarımın etkileşimli öğeleriyle ilgilidir. Bu tür tasarım kullanıcıların ihtiyaçlarını iyi anlamayı gerektirir, çünkü kullanıcıların cihazda ne yapması gerektiğini tahmin etmeye ve arayüzün bu eylemleri mümkün kılan unsurlara sahip olmasını sağlamaya odaklanır. Bu öğeler, açılır listeler, geçişler, breadcrumbs, bildirimler, ilerleme çubukları vb. şeyleri içerir.

grafik tasarım nedir ve araçları

Popüler Grafik Tasarım Araçları

Artık ne tür işlerin ve uzmanlıkların olduğunu bildiğinize göre, işin yapılmasına yardımcı olan grafik tasarım araçlarını tanımak yararlı olacaktır. Tasarımcıların kullandığı en temel ve en ucuz araçlardan biri bir eskiz defteri. Grafikerler, süreci tamamlamak için bir bilgisayara dönmeden önce genellikle kağıt üzerinde fikirleri veya kaba taslakları çizer.

Bununla birlikte, bugünün dijital ikliminde bilgisayarlar ve tasarım yazılımı esastır. İhtiyacınız olan bilgisayar tercihe bağlıdır ve fikir edinebilmek için grafikerler için laptop önerileri yazımıza göz atabilirsiniz, ancak yazılım söz konusu olduğunda Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi Adobe ürünleri grafik tasarım dünyasının ana unsurlarıdır. Yeni başlıyorsanız ve Adobe ürünlerinin sıklıkla taşıdığı yüksek fiyat etiketine bağlı kalmak istemiyorsanız, GIMP gibi benzer ücretsiz açık kaynaklı yazılım, temelleri öğrenmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Son olarak, bir grafikerin en çok ihtiyaç duyduğu şey fikirler ve ilhamdır. Grafikerler  etraflarındaki dünyadan ilham alırlar, bu yüzden eğer yeterince ilhamınız yoksa Logo Tasarım İlhamını Nerede Bulabilirim? yazımızdan yararlanabilirsiniz.