Grafik Tasarım

Baskıda Renkler Neden Değişiyor?

Bu, grafik tasarım alanında çalışan herkesin bir gün kendisine soracağı bir sorudur. Bu soruya bir cevap bulmak genellikle zordur, müşteri memnuniyetsizliği ve diğer hoş olmayan durumlar vardır. Ancak endişelenmenize gerek yok, sevgili grafik tasarımcılar! Bu yazımızda, size bu sorunun kaynağını ve çözümünü çok kolay bir şekilde açıklayacağız:

Sorunun Nedeni;

Bildiğiniz gibi, birçok matbaa renkli baskı için CMYK renk modunu kullanıyor. CMYK, Cyan, Macenta, Yellow ve Black / Key (Mavi, mor, sarı ve siyah / Anahtar Renk) kelimelerinin büyük harflerinden oluşur. Bilgisayar ekranlarında RGB renklendirme yöntemi kullanılır. RGB, hem LCD / LED TV’lerde hem de dijital kameralarda kullanılır. RGB Red, Green ve Blue (kırmızı, yeşil ve mavi) kelimelerinin büyük harflerinden oluşur.

CMYK’nın aksine, RGB renkleri ışıkla yansıtır. CMYK’da pigmentler ve boyalar kullanarak. RGB’deki tüm renkleri birleştirdiğinizde, en saf renk olan beyazı alırsınız ve CMYK’daki tüm renkleri birleştirdiğinizde siyahlaştırırsınız. Matbaa şirketlerinin CMYK kullanmasının nedeni, baskı maliyetlerinin RGB’den daha düşük olmasıdır.

Birçok tasarımcı RGB renklendirme yöntemini kullanarak Photoshop’ta tasarımlar oluşturur. Photoshop’un RGB formatını kullanmasının nedeni, web için aynı formatta bir ürün oluşturmasıdır.

Sorunu Çözme;

Photoshop ürünlerinin dijital ekranlar için tasarlandığını unutmayın. Global olarak, baskı için InDesign ve Illustrator grafik tasarım programları kullanılmaktadır. Gözlemler sonucunda ülkemizdeki grafik tasarımcıların% 41’i Illustrator,% 34’ü Photoshop, geri kalan% 5’i InDesing kullanıyor. Sık sık basılı ürünleri oluşturursanız Indesing sizin için ideal grafik tasarım yazılımıdır.

Tasarıma başlarken şablon sayfasının renk modunu RGB değil CMYK olarak seçtiğinizden emin olun. Eğer tasarıma başlarken CMYK değil RGB renk modunu seçtiyseniz çalışmanızı Export ederken ayarlardan renk modunu CMYK olarak seçerseniz sizin kullandığınız renkleri otomatik olarak CMYK ile değiştirecektir.